Soru Defteri Nedir, Nasıl Yapılır?

0

Soru Defteri Nedir, Nasıl Yapılır?

Soru defteri oluşturmak, çok yararlı ve kolay bir çalışma taktiğidir. Yapamadığımız soruları saklayıp belli aralıklarla tekrar ederek net sayımızı hızlı bir şekilde arttırmamızı sağlar. Ayrıca biz yerleştikten sonra bu hazine değerinde defterden başkaları da yararlanabilir.

Nasıl Yapılır?

Kalın ve büyük bir defter edinerek derslere göre bölümler ayırıyoruz. Bunu bölümlü defter alarak veya sayfa katlayıp ya da post-it yapıştırıp kendi bölümlerimizi oluşturarak yapabiliriz. Matematik gibi çok soru çözeceğimiz derslere daha büyük bir bölüm, az soru çözüp saklayacağımız derslere küçük bölüm ayırmamız daha yerinde olacaktır. Bunun için de bölümlerini kendinizin belirlediği bir defter daha kullanışlı olur. Ayrıca çok sık kullanacağınız için spiralli ve sağlam kapaklı almanız iyi olacaktır. Büyük bir defter yerine her ders için küçük defterler ya da dosya da kullanabilirsiniz, kendinize göre ayarlamak size kalmış.

Defterimizi aldıktan sonra asıl önemli kısım olan soru saklamaya geliyoruz:

Çözdükten hemen sonra kontrol ettiğimiz ve çözümünü öğrendiğimiz sorulardan saklamak istediklerimizi ya o anda ya da günün sonunda hepsini birlikte kesip defterimize yapıştırmalıyız. Sakladığımız soruların genellikle dikkatsizlik sonucu çözemediğimiz sorular değil de eksik olmamız nedeniyle yanlış yaptığımız sorular olması ya da zor yaptığımız ve dikkate değer olduğunu düşündüğümüz sorular olması mantıklı olacaktır. Soruları yapıştırdıktan sonra cevabını ve çözümünü yazmalı, kendimize göre ilgili notumuzu almalıyız. İstersek, özellikle sözel sorularda, cevabı hemen göremeyeceğimiz bir yere yazarak ileride cevabı bilmeden soruyu tekrar çözmeye çalışmamıza olanak sağlayabiliriz.

Belli aralıklarla soru defterimizi incelemeli ve artık bakmamıza gerek olmayan soruları veya çok beğendiğimiz ya da çok takıldığımız soruları farklı renk, şekil ya da yazıyla işaretlemeli, kendimize düzenli ve konforlu bir çalışma alanı sağlamalıyız.

Alternatif:

Eğer bunu yapmaya üşeniyorsak test kitaplarının ya da denemelerin üzerine işaret koyabilir, arada bir işaretli soruların üzerinden geçebiliriz.

Sözel veya ezber sorularını yapıştırmayıp soru kavanozuna atarak farklı ve belki daha zevkli bir yöntem de izleyebiliriz.

Eylül Rana Saraç

Bir yorum bırakın