Biyoloji İçin Etkin Ezber Yöntemleri

0

   Ezber yapmak, pek çoğumuzun zorlandığı ve yapmak istemediği korktuğumuz ders çalışma yöntemidir. Tarih boyunca ezber yapmanın kolaylaştırılması amacıyla birçok teknik geliştirilmiştir. Her insan farklı bir yöntemin etkili olduğunu savunmuştur. Peki bir öğrenci bu kadar çok olan biyoloji konularını nasıl ezberleyecek?

   İyi bir biyoloji bilgisi için sağlam ezber gerekir fakat işler tam olarak bu kadar basit ilerlemez. Hepimiz insanız , herkes birbirinin aynı olduğu kadar aynı zamanda bir o kadar da farklıdır. Bizi biz yapan da bu farklılıklardır. Bu sebepten dolayı, kolay ezber nasıl yapılır, sorusunun kesin nesnel bir cevabı yok. Bunu bildiğim için size bu konuyu iki farklı başlık altında anlatacağım. Nesnel yaklaşım ve öznel yaklaşım.

   NESNEL YAKLAŞIM

   Bilim insanlarının yapmış olduğu çalışmalar sonucu ezber daha çok şartlanma ve istek üstüne kurulu olduğunu göstermektedir. Bunları kolaylaştırmak için bilim insanları bazı yöntemler ve tüyolar verdiler. 

Tüyolar;

 1. Ortamı ezber için uygun hala getirmek
 2. Moral yükseltip istek arttırmak
 3. Tümden gelim ve ya tümevarım yöntemleri kullanmak
 4. Verimli çalışmak
 5. Analitik bölümleme 
 6. Zaman yönetimi

Yöntemler;

 1. Hafıza Sarayı Yöntemi
 2. İpucu Yöntemi
 3. Anımsatıcı Peg Yöntemi
 4. Bölümleme Yöntemi
 5. Bilgi Yöntemi

    ÖZNEL YAKLAŞIM    

   Ben diş hekimliği fakültesinde öğrenciyim. Bu sebepten dolayı ezber yapmak benim bir parçam haline geldi. Zamanında ezberimi geliştirmek için pek çok araştırma yaptım. Nasıl az zaman harcayarak çok şey ezberleyebilirim diye okumadığım makale kalmadı. Çıkardığım 3 temel sonuç var:

 1. Mutlaka Zaman Ayır
 2. Kendini Hazırla
 3. Olabildiğince Fazla Duyu Organı Kullan

Şimdi bu üç maddeyi inceleyelim:

 1. Mutlaka Zaman Ayır

   Her çalışmada olduğu gibi ezber de büyük bir çaba ve emek ister, bunlar da zaman ister. Ezber için zaman harcamak gerek fakat  kendimizi bu işten soğutmamamız gerekir. Bunun için ben kendi çalışmalarımda Pomodoro tekniğini kullanıyorum. Bu teknik 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık moladan oluşan 30 dakikalık bir zaman diliminden oluşuyor. Uzun çalışmalar için ilaç gibi bir yöntem.

        2. Kendini Hazırla

   Motivasyon ezberde çok önemli. Motivasyon istek artırır, istek de pek çok işte olduğu gibi ezberde de başarının anahtarıdır.

        3. Olabildiğince Çok Duyu Organı Kullan

   Duyular direkt olarak beyne bağlı olan birincil bilgi yolaklarıdır. Bu sebepten dolayı yediğimiz yemeklerin tadını kolay kolay unutmayız hatta istediğimiz durumda yemeğin tadını tekrar hissedebiliriz çünkü duyu organları ile hafızaya alınırlar. Yemek yerken görme, tatma, koklama bazen de dokunma duyusu iş yapar. Unutmayın ne kadar çok duyu iş görürse bilgi ezberi o kadar güçlü olur.

   Ben çalışırken işitme ve görmeyi kullanıyorum. Görmek için resim, atlas ve animasyon kullanırken işitmek için ise sesli okumayı kullanıyorum.

             SONUÇ

   Nesnel yaklaşımları gerçekleştirdikten sonra kişi kendine uygun olan öznel yaklaşımları tercih ederek ezber yapmayı kolaylaştırabilir.

                                                                                            HERKESE KOLAY GELSİN

Mert Çelebi

Bir yorum bırakın