Doğru Çalışmak

0

 “Çok çalışmak mı önemlidir düzenli çalışmak mı?” 

   Ben sınava hazırlanmadan önce bu sorunun cevabını aradım ve kendime bir söz verdim.  Bazı insanlar bir gün içerisinde saatlerce çalışır, bazıları ise hiç çalışmaz. Ben bunların ikisini de yapmadım. Ben sınav süreci boyunca her gün çalıştım; çok çalışmadım az da çalışmadım sadece düzenli çalışacağıma kendime söz verdim.

   Sınava hazırlanmayı ben uzun mesafe koşularına benzetirim. Koşu başladığında atletler son 100 metreye girene kadar belirli bir tempoda koşarlar böylece nefeslerini daha iyi kontrol edebilirler ama son 100 metreye girdiklerinde olabildiğince hızlı koşarlar ve koşuyu böyle kazanmaya çalışırlar.

   Sınava hazırlanmak da böyledir. Sınava belirli bir süre kalana kadar düzenli çalışmak ve son zamanlara doğru çalışmamızı artırmak önemlidir. Ben sınava hazırlanan öğrencileri gözlemlediğimizde bazılarının başlarda çok çalışıp sonlara doğru sıkıldığını ve çalışmayı bıraktığını, bazılarının ise başlarda çalışmayıp sonradan çalışsalar da yeterli olmayıp başarısız olduklarını gördüm. Bu yüzden ben, sınava hazırlandığım süre boyunca sürekli ve düzenli çalıştım. Son anlara doğru ise çalışma tempomu artırdım böylece sınavda başarılı oldum.

   Deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki çok çalışmak önemli değildir; önemli olan düzenli ve verimli çalışmaktır.

                                                                                                            AYKUT BARUT

Bir yorum bırakın