Çalışma Yolu Çizmek

0

   Bir çalışma programının/yolunun mevcut olması sınava hazırlıktaki en önemli noktadır. Ancak sınava hazırlanan öğrencilerin muzdarip olması muhtemel bir konudur nasıl çalışacağını bilmemek, ilerledikçe tıkanmak ve sıkılmak. 

   Özellikle sınav yaklaştıkça bıkkınlık, korku ve stres artar. Bu durumlarda geriye çekilip derin bir nefes almak ve eksikleri gözden geçirmek, tekrar bir yol çizmek çok faydalı olabilir, sorunu çözebilir.

“Eksik olduğum derste konular birbirine girdi, tıkandım, bir türlü halledemiyorum.”

   Çoğu öğrencinin bir derse zaafı vardır. Belki bir ders vardır ki lisenin başından beri bir türlü kafanız uyuşmamıştır, zorlasanız bile anlamamışsınızdır. Bu ders üniversite sınavında da karşınıza gelir ve daha çok paniğe ve umutsuzluğa kapılırsınız. Ancak bunun üstesinden gelmek imkansız değildir. 

   Umutsuzluğu ortadan kaldırmak için öncelikle bu dersin konu sıralamasına bakmalısınız. Hangi konuları bildiğinizden eminsiniz, hangilerinde tereddütlüsünüz, hangilerini bilmiyorsunuz bunları ayırın. Eğer emin olduğunuz konu sayısı az ise, temel taşlarını sağlamlaştırmak için ilk konulara da göz atarak konulara baştan başlayın. Sonraki konularda ise eksik olduğunuz yerlere ağırlık vererek tekrar üzerinden geçin. Emin olun halledeceksiniz. 

   Burada kilit nokta belki de yıllardır zayıf noktanız olan bu dersin, gözünüzdeki zorluğunu azaltmak veya bitirmektir. Bunu başarıp kendi çizdiğiniz yolda ilerlerseniz üstesinden geleceksiniz.

Ahmet TÜTEN

Bir yorum bırakın