Öğrenci Koçluğu Nedir?

0

   Öğrenci koçluğu son dönemde adını çokça duyduğumuz, sürekli değişiklik gösteren sınav sistemleri sebebiyle her geçen gün kendisine duyulan ihtiyacın arttığı bir alan. Ancak gerek yeni popülerleşmeye başlayan bir alan olması gerek iş tanımları üzerinde çalışılmaması sebebiyle hakkında yeterli bilgiye sahip olunmayan bir alan. Peki danışman, eğitim koçu, öğrenci koçu gibi isimler verilen bu kişilerin öğrenci karşısındaki sorumlulukları nelerdir?

   Bir öğrenci koçu, kendisinden hizmet alan öğrencinin sınav ve/veya ders süreçlerinde yardıma ihtiyacı olduğu noktalarda kendisinin de sahip olduğu deneyimi kullanarak öğrenciye en planlı ve programlı yolu gösterecek kişidir. Aynı zamanda öğrencinin hedeflerine ulaşması için bir yol haritası çizen ve bu planın uygulanması için öğrenciyi motive eden kişidir.

   Bir öğrencinin koçunun olmasının en göze çarpan etkisi kendisiyle aynı yollardan geçmiş ve tecrübesi olan kişilerden önüne çıkabilecek engellerle ilgili önceden tüyolar alması ve bunlar için hazırlıklı olabilmesidir. Bunların yanında öğrenci planlı bir çalışma alışkanlığı edinirken kendisine hedefler koyup bu doğrultuda çalışmayı da öğrenir. Öğrenci koçunun en rahat ve samimi hissettirebilecek özelliklerinden biri ise danışana özel olmasıdır. Öğrenci koçu karşısındaki öğrencinin isteklerine ve hedeflerine göre programlar yaparak öğrencinin ilerlemek istediği yolda ona destek olur.

   Özet olarak öğrenci koçluğu kendi istek ve hedefleriniz doğrultusunda planlama ve motivasyon desteği alabileceğiniz, sınav maratonunda önünüzü daha rahat görmenizi sağlayacak, sınav öncesi ve sınav sırasında oluşabilecek stresin en aza indirilmesi amacıyla tüyolar edinebileceğiniz bir hizmettir.

Orhan Kaplan

Bir yorum bırakın