Kısa Bir Mola

1

   Tüm ilginiz ve odağınızı sınavlara, denemelere ve test kitaplarına yoğunlaştırdığınız bir hazırlık sürecinin içerisindesiniz. Hedeflediğiniz üniversiteyi ve sonunda başardığınız o anı düşleyerek ders çalışıyor, soru çözüyor ve yoğun bir efor sarf ediyorsunuz. Fakat her zaman yeterince hevesli bir şekilde oturamıyorsunuz çalışma masanıza, değil mi?

   Ara verdiğiniz veya artık çok da zaman ayıramadığınız hobilerinizi, sosyal ortamınızı ve yapmaktan hoşlandığınız her şeyi bir kenara öylece bırakıp bir sene sonra görüşmek üzere vedalaşmak, yapmak istediğiniz onca şey varken kapınızı kapatıp ders masasına oturmak ve dikkatinizi toplamak çok zor geliyor, biliyorum. Aynı soruyu defalarca okuyup kendinizi masada oturmaya zorlayarak daha çok zaman kaybedeceğinizi ve size hiçbir yararı dokunmayacak olan bu sürenin aslında kısa bir mola ile daha iyi bir şekilde değerlendirilebileceğini söylemek istiyorum. Eğer kendinizi bu durumda hissediyorsanız o an yapabileceğiniz en iyi şey masadan kalkmak. 

   Ne yapmak istiyorsunuz?

   Film izlemek, dışarı çıkıp birkaç saat dolanmak veya sadece uyumak mı? Masadan kalkıp istediğiniz o şeyi yapın. Kitabınızı tekrar açtığınızda kısa bir keyif molasının size ne kadar iyi geldiğini, kafanızı toparlayabildiğinizi ve daha hevesli, verimli bir şekilde çalıştığınızı göreceksiniz. Zamanınızı yapmak zorunda olduklarınıza göre değil, sizin için verimli olacak şekilde değerlendirin.

Hatice ÜNLÜBOSTAN

1 Yorum

  1. Sibel

    Kesinlikle katılıyorum. Kendi sınav sürecimde yaptığım en doğru şey buydu. Peki hocam, ya geri kitabın başına döndüğümüzde odaklanmakta zorlanıyorsak?

Bir yorum bırakın