Sınav Stresi

0

 

   Üniversite sınavına hazırlık süreci insanın elinde olmadan geleceği hakkında kaygı uyandıran stresli bir süreçtir. Bu süreçte önemli olan doğru planlamayı yaparak sürece pozitif bakabilmektir. 

   Stresi azaltmanın en önemli faktörlerinden biri zaman yönetimidir. Bunun için daha sınava çok var demek yerine az az her gün düzenli çalışmak konuya hâkim olmamızı sağlar. Önemli olan geleceği düşünmek değil anı değerlendirmektir. Siz şimdiden sınav zamanını düşünürseniz bu sizi sadece panik yapar ve o anda yapmanız gereken şeyleri de ertelemenize sebep olur. Konulara hâkimseniz ve gerektiği kadar soru çözdüyseniz zaten ne yaparsanız yapın o sonucu değiştiremezsiniz. Kendinizi rahat bırakıp ‘ben konuları biliyorum, soruları çözdüm, elimden gelen her şeyi yaptım.’ dediğiniz an zaten konu kapanmıştır. 

   Sınav stresinden kurtulmak için ikinci konu ise kendine güvendir. Kendinize ne kadar güvenirseniz, kendinizden ne kadar eminseniz bu işte daha az stres olursunuz. Çünkü bildiğinizin farkındasınızdır. Korkacak bir şey kalmamıştır. Eğer normal hayatınızda da rahat bir insan değilseniz size önerebileceğim birkaç yöntem var. 

   İlki belki çok bilindik olacak ama kesinlikle işe yarayacak olan nefes egzersizidir. Gözlerinizi kapatıp derin nefesler alıp verin ve bütün kaslarınızı gevşetin. Gerçekten rahatladığınızı göreceksiniz. 

   İkinci önerim ise hayal kurmak. Ben her zaman kendimi beyaz önlüklerin içerisinde kampüste hayal etmişimdir. Bu beni inanılmaz derecede motive etti. Her kalktığımda hayalimi gerçekleştirmek adına motive bir şekilde derslere giriyor ve çalışmalarımı sürdürüyordum. 

   Şimdi söyleyeceğim birkaç maddeyi ben uygulamadım fakat yazmak istiyorum belki sizin işinize yarar. Sağ yumruğunuzu sıkın bir süre tutun ve gevşetin. Daha sonra aynı işlemi sol yumruğunuzla yapın. Bir sonraki adım pazularınızı iyice gerin ve serbest bırakın. Ve son olarak gözlerinizi kapayıp bütün vücudunuzu serbest bırakın, beyninizi boşaltın. En sonunda her şeyin sizin için en doğrusu olacağına inanın. 

Damla KARAKOÇ

Bir yorum bırakın