Zihin Haritası Nedir, Nasıl Yapılır?

0

   Zihin haritaları benim sınav dönemim için karşıma çıktığında “Aman bununla mı uğraşacağım, gider 10 soru fazla çözerim.” dediğim bir uygulamaydı ve bir çoğunuzun da bu yönteme aynı veya benzeri tepkiler verdiğini tahmin edebiliyorum. 

   Benim zihin haritalarıyla ilk tanışmam aslında yavaş yavaş aynı şeyleri yapmaktan sıkıldığım ve çalışmanın yeni yollarını aradığım zamanlarda oldu. Konu eksiklerim vardı ve bunları kapatmam gerekiyordu ancak ne not çıkarmak ne onları okumak ne de soru çözmek yeterince verimli olmuyordu. Ben de bu yönteme bir şans vermeye karar verdim. 

Peki zihin haritası nedir?

   Zihin haritası, baktığımızda görüntü olarak beynimizdeki nöronları veya bir ağacın dallarını andıran bir yapıya sahip. Haritamızın ortasında temel fikrimiz bulunuyor; bu temelden çıkan kollar ana başlıklarımız. Bunların alt kolları ise ana başlıklarımız için önemli olan mutlaka aklımızda tutmamız gereken ikincil düşünceler. 

   Zihin haritasının en büyük özelliklerinden biri kısa ve öz notlar almamızı sağlayarak beynimize çağrışım yaptıracak anahtarlar oluşturmaktır. Bunun yanında yöntemi daha efektif kılmak ve görsel kalıcılığı sağlamak için çizeceğiniz küçük resimler, haritanın renklendirilmesi de önemli yan etmenler.

Nasıl yapılır? 

Zihin haritasının üç etaplı bir hazırlık süreci var. 

  1. Konunun alt başlıklarını belirlemek.
  • Bu başlıkları belirlemek için öncelikle yapmamız gereken bir kağıdın ortasına temelde ele alacağımız konuyu belirlemek. Bu aşamadan sonra *konuyu dinlerken veya okurken* her yeni bir alt başlıkla karşılaştığımızda bu orta noktadan bir dal çıkarıp üzerine bu başlığı yazmak. Bu işlemi konuyu dinlerken/okurken yapmamızın sebebi aktif öğrenmeyi sağlamak.
  1. Ayrıntılara iniş.
  • Bu etapta tüm alt başlıkları belirledikten sonra dikkatli şekilde dinlediğimiz ya da okuduğumuz konu anlatımının en başına dönüp bu sefer başlıkların ayrıntılarına kulak vermek. Önemli gördüğümüz noktaların daha önce eklediğimiz dallara bağlı yenilerini çıkararak not almak.
  1. Taslak haritamızın sergiye hazır hale getirilmesi.
  • Son ve en eğlenceli kısım. Buradaki hedefimiz önceki iki etapta hazırladığımız taslak haritayı kullanarak son bir analiz yapıp gereksiz bilgileri elemek, uzun yazılmış özetleri kendi anahtarlarınızla kısaltmak, temize çekmek ve ardından haritayı renklendirip yazılarımızın yanlarına akılda kalıcılık için çağrışım yapabilecek küçük resimler eklemek.

   Bu süreç ilk bakışta biraz uzun ve meşakkatli görünse de bu çalışmayı yaparken harcadığınız her dakika altın değerinde. Ben kendi çalışmalarımda haritaları hazırladıktan sonra masamın karşısındaki duvara asıyordum bu sayede soru çözerken zorlandığım kısımlarda haritaya bakıp aslında tüm konuyu bir bakışta tekrar edebiliyordum. Eğer siz de aynı konuları unuttuğunuz için tekrar tekrar okumaktan, yazmaktan sıkıldıysanız bu yönteme bi şans verin!

 İpek Bardan

 

Bir yorum bırakın