Tıp Fakültesini Nasıl Kazandım?

0

   Herkese merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlerle başarı hikayemi paylaşmak istiyorum. Herkesin kafasında tıp fakültesini kazanmak çok zormuş gibi bir algı vardır. Ama aslında sanılandan çok çok daha kolay.

   Ben hayatım boyunca hep bir sporun içerisinde bulundum. İlkokulda baleyle başlayan bu spor hayatım buz pateni ve voleybolla devam etti. 4. Sınıfta yüzmeye başladım ve amacım sadece yüzme öğrenmek değildi. Lisans alıp yarışlara katılmak istiyordum ki bu hayalim gerçek oldu. 11. Sınıfa kadar 72 tane madalya aldım. Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde yabancı antrenörlerle günde 14 km yüzerek aynı zamanda dans ederek yoğun bir tempoya sahiptim. Aslında beni buralara getiren şey de buydu. Sporcu olmam.

    Bu yoğun temponun içinde derslere de zaman ayırmam gerekiyordu. Çünkü ben ileride profesyonel sporcu değil doktor olmak istiyordum. Her gün eve 22.00’da geliyordum ve inanılmaz derecede yorgun oluyordum. Ama hiçbir zaman ödevlerimi yapmadan yatmıyordum. Okulda dersleri derste dinlerdim ve sadece ödevlerimi yaparak konuları oturturdum. Bu bana sporculuğun sağladığı bir avantajdı. 

   Sporculuk aynı zamanda bana stres kontrolünü de sağladı. Sınavlara girmek beni strese sokmaz tam tersi daha çok soru göreceğim diye sevindirirdi. 12. Sınıfta yüzmeyi bırakmama rağmen bu olay bu şekilde devam etti. Son sınıfımda dans ettim, sinemaya gittim… Kendimi sınav stresine sokmak yerine enerjimi attım ki eve gelince daha odaklı ders çalışabileyim. Ve sınav günü gelip çattığında düşündüğüm tek bir şey vardı. O da elimden geleni yapacağım ve stres olursam doğru bildiğim şeyleri bile yanlış yapacağımdı. Ben de normal denemeye girer gibi sınava girdim ve elimden geleninin en iyisini yaptım. 

   Buraya bir not ekleyecek olursam o da sınava sizi stres yapacak olan insanlarla gitmemeniz. Sizden daha heyecanlı olan kişiler sizi daha fazla strese sokarlar. 

   Gördüğünüz üzere benim hikayem ders çalışmakla dolu değil. Hatta bakarsanız hayatım boyunca sporu ders çalışmanın önüne koydum. Tıp fakültesini kazanmak veya istediğiniz yerleri kazanmak sandığınızdan daha kolay. Kendinize inanırsanız ve stres yapmazsanız bu iş sizdedir. 

Damla KARAKOÇ

Bir yorum bırakın