Nefes Egzersizleriyle Stresi Yenebiliriz

0

   Hepimizin stresli olduğu zamanlar vardır ama bazen bazı durumlarda, stresle savaşmamız neredeyse imkansız hale gelir. Fakat bu bilinenin aksine imkansız değildir 🙂 Aşağıda yer alan nefes teknikleri size kısa zamanlı da olsa yardımcı olacaktır. Özellikle sınav esnalarında oldukça işinize yarayabilir 🙂

1) En basiti: Nefesinizi uzatın!

   Aldığımız nefesi daha uzun sürede vermeye çalışacağız. Örneğin, eğer nefesinizi 3 saniyede alıyorsak  onu 5 saniyede geri vermeye çalışacağız. Havanın ciğerlerimize tamamen dolduğunu hissetmeliyiz. Bunu birkaç dakika tekrarladığınızda olumlu sonuç aldığınızı göreceksiniz.

2) 4-7-8 Tekniği 

   Bu teknikte nefesimizi 4 saniyede alıyoruz, 7 saniye tuttuktan sonra 8 saniyede geri veriyoruz. Bu nefes tekniği aynı zamanda uykuya dalmak için de güzel bir alternatif sunuyor.

3) Nadi Shodhana Tekniği

   Bu egzersiz aslında yoga sırasında kullanılan bir teknik. Meditasyon yaparmış gibi oturuyoruz, yer ya da sandalye fark etmiyor. Sağ elimizin baş parmağıyla sağ burun deliğimizi kapatıp sol burun deliğimizle derin bir nefes alıyoruz. Daha sonra sol baş parmağımızla sol burun deliğimizi kapatıp sağı açıyoruz ve tüm nefesimizi veriyoruz. Bu nefes tekniği bizi rahatlatacak ve dikkatimizi toplamamıza yardımcı olacak. 

İrem Şenol

 

Kaynakça:

Stresi azaltmaya yarayan 5 farklı nefes tekniği

https://mertburo.com/blog/stresi-azaltmaya-yardimci-4-yontem-sakinlestirici-nefes-egzersizleri

Bir yorum bırakın