YİNE YENİDEN

0

   Başarı kelimesinin anlamını hiç daha önceden düşündünüz mü? Genel olarak verilen cevaplar içinde en popüler olanlardan biri ”istediğini elde etmek ” tir. Biraz üstünde düşündüğünüz zaman bu ifadenin bir sonuç olduğunu anlayacaksınız. Şimdi bu kavramı  kendi hikayem üstünden size anlatayım.

   Ben liseyi 2018 yılında bitirdim dolayısıyla ilk YKS sınavına giren öğrenciler arasındaydım. BAŞARISIZ oldum. Sonra kendi kendime dedim ki “Sınav sistemi değişti zaten, kitap kapakları değişip aynı sorularla satıldı.” V e tonlarca bahane ile kendimi teselli etmeye çalıştım. Sonuçlar açıklanınca arkadaşlarımın nereye gittiğini gördüm bir de kendime baktım “Neredeyim?” diye. Daha önce bir uçurumun can yakabileceğini bilmiyordum ama yaktı. O da arkadaşlarımla benim aramdaki uçurumdu. Kendi kendime dedim ki “Bu böyle olmaz. Bir şeyler yapmalıyım.” Ardından yine yeniden sınava girmeye karar verdim fakat yeniden denemenin bir avantajını keşif ettim; artık tecrübe sahibi idim. Bunu keşfettikten sonra daha şevk ve istek ile çalışmaya yani BEDEL ÖDEMEYE başladım. Bu sürecin sonunda ise istediğim yere ulaşmayı başardım. 

   Şimdi size başarı kelimesinin anlamını açıklayayım. Başarı kelimesinin derinde yatan anlamı BEDEL ÖDEMEKTİR. Fark ettiğim şeylerden biri de 2018 senesindeki YKS sınavı için yeterli bedeli ödemediğimdir. Korkak gibi bahanelerin arkasına sığınmışım ve bu da bana akabinde başarısızlığı getirmiş.

   Sonuç olarak her bir öğrenciye sesleniyorum: 

   İyi bir sonuç istiyorsanız bedel ödemelisiniz. Ne olursa olsun hayalleriniz için yine yeniden denemekten ve bedel ödemekten vazgeçmeyin. 

   ! UNUTMAYIN, BAŞARIYI SATIN ALAMAZSINIZ SADECE KİRALARSINIZ !

Mert ÇELEBİ

Bir yorum bırakın