Verimli Çalışma İçin Ne Gerek?

0

   Nasıl ders çalışılacağı ile ilgili birçok öğüt, taktik veya fikir önümüze çıkabilir. Peki ne sıklıkla çalışacağını veya hangi sırayla çalışacağını bilmek insana çalışmaya başlamak için en doğru ortamı kendi başına sağlayabilir mi? Sadece “nasıl” çalışacağını bilmek verimli bir çalışma için yeterli midir? Değinmek istediğim noktaya gelmek için kısa bir hikayenin faydası olacaktır. 

   Hikayemiz bir oduncu ile oğlunun arasındaki bir yarışma hakkında. Bu yarışmanın amacı ise belli bir süre içerisinde en fazla odunu kimin kesebileceğini belirlemek. Oduncu her gün dinlenmiş bir şekilde kalkıp tüm hazırlıklarını yapıp baltasını da keskinleştirdikten sonra ormana girip odun keserken, oğlu neredeyse hiç ara vermeden baltasının bakımını yapmadan odun kesmeye devam eder ve yarışmayı kazanmanın yolunun sürekli çalışmak olduğunu düşünür. Belirlenen sürenin sonuna gelindiğinde görünürde oduncunun oğlu daha çok çalışmıştır ancak sonuç öyle değildir. Oduncu daha çok odun kesmiş ve yarışmayı kazanmıştır.

   Hikayeden bizim çıkartmamız gereken ders ise verimli bir çalışmaya ve buna değer bir sonuca ancak gerekli hazırlıklar tamamlandıktan ve doğru ortam oluşturulduktan sonra yapılan çalışma ile ulaşılabileceğidir. Yani önemli olan çok çalışmak değil doğru şartlar altında akıllı çalışmaktır. Peki bu hikaye kendi hayatımıza nasıl uyarlanabilir?

   Oduncunun baltasını ve kendisini hazırlaması ders çalışmaya başlamadan önce gerekli olacak her türlü materyalin planlamasının yapılmış olmasını ve çalışma alanında bulunmasını temsil eder. Bu şekilde çalışma temposunun bölünmesi engellenmiş olur. Dinlenmeye dikkat etmesi en iyi şekilde verim alınabilecek saatlerde çalışmaya önem gösterilmesini ve dinlenmiş bir zihinle daha iyi çalışılabileceğini temsil eder. Bu şekilde konuları yetiştirme paniği ile aralıksız bir çalışma temposuna girmek yerine daha planlı bir programınız olur ve günün geç saatlerini masa başında harcamak yerine sevdiğiniz etkinliklere ve kendinize vakit ayırabilirsiniz.

   Unutmamalısınız ki hayatta ne için çalışıyor olursanız olun bu işi nasıl yaptığınız sizin zihinsel ve fiziksel sağlığınıza etki edecektir. Elbette yorulmamak ve çaba harcamadan başarıya ulaşmak mümkün değil ancak önünüze çıkacak sınavlardan sadece biri olan üniversite sınavını kendinizi hayata hazırlamak ve belli alışkanlıklar oturtmak için kullanırken bunu en verimli şekilde yapmak sizin elinizde.

Orhan Kaplan

Bir yorum bırakın