Bahar Aylarına DİKKAT!!

0

   Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin en büyük problemi, zaman zaman konsantrasyonlarını kaybedip sınav çalışmalarını aksatmalarıdır. Çok yaygın görülen bu problem yılın herhangi bir döneminde ortaya çıkabileceği gibi, bahar aylarında çok daha ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar. 

   Öncelikle kabul etmemiz gereken konu, bu yıl üniversite sınavına gireceğimiz ve bunun için en azından bu yıl yeterli çabayı göstermek zorunda olduğumuzdur. Tabii bu hayatla olan ilişkimizi sınırlandıracağımız ve yalnızca derslerle ilgilenip, dış dünya ile irtibatımızı keseceğimiz anlamına gelmez. Zaten bu çok sağlıklı bir yöntem de değildir. Burada kullanılması gereken yöntem; zamanı doğru kullanmak, sistemli bir çalışma programı takip etmek ve bunun dışında kalan zamanlarda baharın tadını çıkararak geçirmek olmalıdır. Burada anahtar; zamanı doğru kullanmaktır.

   Hayatımızın hemen hiçbir döneminde hiçbir şey yapmayarak yaşayamayacağız. Bu kesin bilgiyi öncelikle kabul etmek durumundayız. Zaten hiçbirimiz için hiçbir şey yapmadan yaşamak çok da keyifli olmasa gerek. Gelecekte mesleklerimizi yapmaktayken dahil olmamız gereken standartlar, bugün ders çalışmakla yükümlü olduğumuz yaşam biçiminden daha fazla boşluk içermeyecek. Üniversiteye hazırlanan gençlerin öncelikle gözlemlemesi gereken husus budur. Sorumluluğumuz olan TYT ve AYT sınavlarına hazırlık çalışmalarını doğru bir planlama ile ve doğru kaynakları kullanarak, sorunsuz şekilde gerçekleştirebiliriz. Üstelik belirttiğimiz gibi bunun içerisine yeterince eğlencede dahil.

Hatırla ve konsantre ol.

   Bahar mevsimi, yalnızca üniversiteye hazırlanan öğrenciler için değil, hemen herkes için bir gevşeme sebebidir. Hakkında şiirler yazılan, sevildiği kadar sıkıntılara neden olan bu mevsimde konsantrasyonumuzu kaybetmemek için kendimize sürekli telkinde bulunmalıyız. 

   Bahar ayları, insanoğlunun fizyolojik olarak etkiler. Gençlerde bu etkiler daha çok gevşeme biçiminde görülür. Bu her ne kadar olarak kabul edilen bir durumsa da, maalesef bu mazereti kullanamayız. Öğrenciler her ne kadar bu dönemde yoğun ve sürekli çalışmanın getirdiği bir bunalım ve psikolojik yorgunluk da yaşasa bunlar her çalışan ve çabalayan öğrencinin geçirdiği bir süreçtir. Bu nedenle kendi sorumluluklarımıza odaklanmalı ve hedefimize kilitlenmeli en azından bu mevsim baharın keyfini biraz daha az çıkarmayı göze almalıyız.

   Özellikle kendi sınava hazırlandığım sene kendimde ve arkadaşlarımda gözlemlediğim sömestr yani kış tatiline yaklaşınca ve tatil sonrası bir süre öğrenciler için en tehlikeli kırılma dönemidir. Sınav senenizde şubat-mart aylarını sağlam atlatmanız rakipleriniz karşısında bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır. Onlar bu aylarda gevşeyerek çalışma tempolarını düşürürken siz çalışma temponuzu arttırmayıp sabit bir şekilde devam etseniz bile bu sizin için çok büyük bir artı olacaktır. Diğer yandan bu aylarda gevşeyenler endişelenmemeli ama rakiplerini yakalamak için ekstra çaba göstermeleri gerektiğini unutmamalıdır.

   Sınava hazırlandığını ve kısa zaman sonra bu sınava katılacağını unutmaman ancak bunu aynı zamanda bir stres kaynağı haline getirmemen gerekir. Sistematik çalışmayı uygun kaynakları kullanarak yapmalı ve belirttiğimiz gibi zamanı efektif biçimde kullanarak, keyif aldığınız aktiviteleri gerçekleştirmeyi öğrenmelisin. Bu yalnızca sınava hazırlık sürecinde değil, hayatının geri kalanında da sürdürmen gereken bir stratejidir.

Eren Uyar

Bir yorum bırakın