Çalışma Veriminizi Arttırmanın Beş Yolu

0

   Ders çalışırken en verimli yöntemi seçmek doğal olarak başarıyı elde etmekle anahtar rolünü üstlenmektedir. Etkili yöntemleri kullanarak çalışmamamız halinde, zamanı bütünüyle boşa harcamış ve aslında başarısız olmuş oluruz. Daha önemlisi verimli ders çalışmaktan kasıt zaten zamanı en doğru şekilde değerlendirmektir. Zamanı efektif biçimde kullandığımızda günlük ve sosyal yaşantımıza da zaman ayırabilme fırsatını elde ederiz. 

   Peki verimli ders çalışma yöntemleri nelerdir?

Amaç belirlemek ve plan oluşturmak

   Planlı bir yaşantı; sadece ders çalışmak için değil, hayatımızın genelini sürdürürken sahip olmamız gereken bir özelliktir. Plan ve programda her ne kadar zaman zaman sapmalar olabiliyor olsa da genel olarak süreçlerin verimli biçimde yönetilmesini sağlar. Tabii amaçlarımızı belirlemek planı oluşturabilmenin dayanağı olacaktır. 

   Doğru bir strateji kurabilmek için neye ulaşmak istediğimizi biliyor olmamız gerekir. Bunun için, hedeflerimizi belirlemeli ve bu yolda doğru planı yapmalıyız. Yüksek hedefler belirlemek iyidir çünkü sizi kamçılar. Ancak çok uçuk hedefler belirlememelisiniz. Çünkü, her insan kendi potansiyelinin farkındadır ve eğer kendi kapasitesinin çok üstünde bir hedef belirlerse bir süre sonra başaramayacağı hissine kapılıp kontrolünü kaybedebilir. O yüzden amaç belirlerken realistik olmak önemlidir.

Kısa, orta ve uzun vadeli planlar yapın

   Günlük ve haftalık planlar, neyi ne zaman çalışacağımızı kısa vadede öngörebiliyor olmamızı sağlar. Uzun vadeli planlar içerisinde; örneğin 1 öğretim yılında, nasıl çalışacağımızı planlayabiliriz. Böylece konu eksiği kalmadan yeterince test çözebilecek zamanı da elde eder bunun yanında sosyal yaşantımıza da zaman ayırabiliriz. Bu durum panik olmanızı da önler ve ayaklarınızın yere daha sağlam basmanızı sağlar. Sağlam planlar, iyi bir uygulamayla başarıya giden yolu açar. 

   Unutmayın hiçbir başarı tesadüf değildir.

Çalışma ortamınızı düzenleyin

   Konsantrasyon kaybına sebep olacak etkenler çalışma ortamında bulunmamalıdır. Her ne kadar kimilerimiz müzik dinleyerek çalışmayı seviyor olsak da, bunun bize olumsuz etkileri söz konusu olacaksa bu etkenleri de ortadan kaldırmamız gerekir. Çalışma ortamınız ortalama sıcaklıkta olmalı ve yeterince havalandırma sağlanabiliyor olmalıdır. Bunun yanında aydınlatma bakımından da rahatsız etmeyen bir düzey seçilmelidir. Çok loş ışıklar özellikle ders çalışırken verimi düşüren bir etkendir. Ders çalışırken yeme içme faaliyetlerini ara vermeniz gerektiğinde unutmamalısınız. Ayrıca özellikle test çözerken, su dışında içeceklerde tüketmemeniz tavsiye edilir.

Odaklanın

   Bütün dersleri aynı anda çalışamazsınız. Yapacağınız plan dahilinde birim zamanı yalnızca bir dersi çalışarak kullanın. Bu şekilde hem konu hakimiyetini artacak hem de konsantrasyonunuz kaybolmayacaktır. Ayrıca mutlaka daha çok eksik olduğunuz konulara yönelmeniz gerekir. 

   Öğrencilerin çok sık yaptıkları bir hata; iyi birlikleri konuları daha çok çalışmak olmaktadır. Bana göre kötü olduğunuz konuların üstüne gitmeyip iyi olduğunuz konuları çözerek kendini tatmin etmek başarısız insan refleksidir. Bu şekilde eksikleri gidermek mümkün olmayacak ve ders çalışma etkinliğinin verimliliğinden söz edilemeyecektir.

Yaşam koşullarınızı dikkat edin

   Düzenli uyku ve doğru beslenme sağlıklı yaşam koşullarının temel gereksinimleridir. Maalesef sınav senesinde özellikle sağlıklı ve sürekli beslenme alışkanlığı geliştirmekte öğrenciler olarak zorlanıyoruz ancak bu duruma bir nebze olsun dikkat etmeye çalışmalıyız. Uykusuz ve sağlıksız biçimde ders çalışmak doğal olarak verimsiz bir sonucu ortaya koyar. Bunun için günde ortalama 7-8 saatlik uyku uyumalı ve çok sağlıksız şekilde beslenmemelisiniz.

Eren UYAR

Bir yorum bırakın