Hataların Kıymeti

0

   Dünya’nın en zengin insanlarından biri olan ve benim de yakından takip ettiğim girişimci, yatırım insanı ve inovatif görüş sahibi olan Elon Musk ile yapılan bir röportajda Musk ‘a şu soru soruluyor: 

  – Şirketinizi nasıl bu kadar büyüttünüz?

  – Doğru kararlar vererek.

  – Nasıl doğru karar veriyorsunuz?

  – Yanlış kararlarımdan ders çıkararak, diyor kendisi.

   Peki siz yanlış yaptığınız şeyler hakkında ne düşünüyorsunuz?

   Yanlışlar düşünülenin aksine zaman kaybı yaratmaz bize tecrübe kazandırır. Bu husus YKS öğrencileri içinde tamamen aynıdır. Soruları yanlış çözdüğünüzde üzülmek yerine sevinmeniz gerekir çünkü yaptığınız hatalar size hangi konuda eksiğiniz olduğunu gösterir. Gerçekleri gösteren bir ayna gibidir. Kendinizi düşündüğünüz yerde değil olduğunuz yerde gösterir. Canınızı acıtabilir fakat dost acı söyler. Hatalarınız dostunuzdur çünkü onlar sizi siz yapan, sizi olduğu gibi kabul eden nadir varlıklardan biridir. Oldukça da realisttir. Siz kendinizi kandırmadan hatalarınız da sizi kandırmaz.

   Hatalarınız ile nasıl yaşayacağınız ise tamamen size kalmıştır. İsterseniz onları yolunuzu aydınlatacak bir far gibi, isterseniz de sizi hedeflerinize götüren bir merdiven olarak kullanabilir yahutta tam aksine; görüşünüzü kapatan bir duvar örebilirsiniz. Burada doğru karar vermek çok önemlidir.

   Unutmayın her şeyin olduğu gibi doğru kararlarında sonuçları vardır. DOĞRU KARARLARI YALNIZ GÜÇLÜ İRADELER VERİR. İradenizin güçlü olması gerekir çünkü vereceğiniz karar size sorumluluk yükleyecektir. Bu sorumluluk YKS için akıllı çalışmaktır. Doğru kararların olduğu gibi yanlış kararlarında sonuçları vardır. Vereceğiniz yanlış bir karar da sizde hayatınız sonuna kadar yaşayacağınız bir pişmanlık yaratabilir.  

   Sonuç olarak, demek istediğim odur ki; hatalar sizin benliğinizi oluşturan sizi siz yapan şeylerdir. Hatalarınızla nasıl yaşayacağınız ise tamamiyle size kalmış bir husustur. Hatalarınızla umarım Elon Musk gibi yaşarsınız. Kendinize duvar örmek yerine başarı basamağı örmenizi temenni ederim.

Mert ÇELEBİ

Bir yorum bırakın