Analitik Program Yazmak

0

   Sınav seneleri içinde yapılması gereken en önemli şeylerden biri zamanı doğru yönetmektir. İnsanlığın en büyük düşmanı olan zaman; acımasız yapısı , rasyonel oluşu ve kendisini nasıl değerlendirir iseniz size o şekilde geri dönüş yapışı ile onun bize değil bizim ona uymamız gereken kuantumsal paralellik çizgisidir. 

   Zaman’ın ne kadar değerli olduğunu size şöyle anlatayım:

   Size her gün, günlük 86.400 TL para verilecek. Bu parayı gün içerisinde isterseniz yatırım yapacaksınız isterseniz de harcayacaksınız. Bu tamamıyla size kalmış fakat şöyle bir kural var; bu parayı biriktiremezsiniz ve harcamadığınız kısmı yanıp gidecek. Ardından diğer gün size yeniden aynı miktarda para verilecek. 

   Siz bu para ile ne yapardınız? 

   Tahminlerim doğru ise paranın hepsini istediğinizi yapmak veya almak için harcar idiniz değil mi? İşte bu 86.400 lira aslında 24 saat içindeki saniyelerdir. Bir günde 86.400 saniye vardır. Para olsaydı hepsini harcamak isterdiniz neden zamanın da hepsini kendimiz için harcamayalım ki? 

   Zamanı kendimiz için kullanırken olabildiğince verimli olmamız gerekir. Özelliklede sınav dönemi içerisinde. Bunun için ise de analitik program yapabilmek çok önemlidir. Danışmanlığını yaptığım öğrencilerde bu yöntemi kullanıyorum. 

  Peki analitik program nasıl yapılır? Zamanımı nasıl verimli kullanırım? 

   Öncelikle kendinizi tanımanız gerekir. Sevdiklerinizi ve sevmediklerinizin ne olduğunu bilip dersleriniz ile birlikte eğlencenizden kendinizi mahrum etmeden aynı zamanda da verimli çalışmayı baz alarak gününüzü planlamaktır. Kendinizin sınırlarını ve kendinizin ne yapabileceğini bilmez iseniz programınızda illa ki bir hata oluşacaktır. Aynı zamanda bu programı yaparken uyku gibi biyolojik etkenleri kesinlikle hesaba katmanız gerekir çünkü sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Güçlü bir zihin, uygulamada sizin en ihtiyaç duyacağınız gereksinim olacaktır.

  Konunun kıssası ise şudur: 

   Zamanımız en değerli şeyimizdir. Değerli şeyleri elde edip kullanmak ise hiç kolay değildir. Unutmayın, zaman insanlığın en büyük düşmanıdır, affetmez. ZAMANI NASIL KULLANACAĞINIZ İSE TAMİMİ İLE SİZE BAĞLI. Verimli zaman geçirmeniz dileği ile …

Mert ÇELEBİ

Bir yorum bırakın