Öz Disiplin

0

   Eskiden çoğu insan gibi ben de disiplin konusunu eleştirirdim. Bu kadar sıkı çalışmaya ne gerek var, 5 dakika sonra başlasam ne olur ki, yarın yapsam da olur… Bana çok zor geliyordu daha eğlenceli şeyler varken dersler veya hedefler için sıkıcı ve yorucu işler yapmak. Aslında bakarsanız kimse çalışmak istemez ama insanlar arasındaki asıl farkı da tam olarak bu açıyor. 

   Başarı; azmin, çalışmanın, sabrın ve devamlılığın bir sonucudur. Bunların arasındaki en önemli ve zor olan ise devamlılıktır. Bu sebeplerden ötürü de en değerlisi odur. Şimdi kısa kısa bunları inceleyelim.

 Azim

   Azim, bir hedef üstündeki hevesinizdir. O hedefi gerçekleştirme isteğidir. Ayrıca çok da tehlikelidir; ansızın gidebilir, gaza gelmemek gerekir.

 Çalışmak 

   Başka bir eylem ile yeri doldurulamayan, emek ve zaman isteyen başarının temel yapı taşıdır.

 Sabır

   Benim için insanın kalitesini ortaya çıkaran , kontrol etmesi zor olan , akıllı insanlar için baş tacı olan olgudur.

 Devamlılık

   Başarının küçüğünden büyüğüne, ucuzundan pahalısına her türlüsünün anahtarı. Bir işe çalışmak ile başlarsınız devamlılık ile şekil verirsiniz. Başarının heykeltraşıdır. 

   Hepsinin bir tek ortak noktası vardır. Bu öz disiplindir. Peki neden öz disiplin diyorum da disiplin demiyorum? Disiplin bir başkasının sizi bir amaç uğruna şekillendirmesi. Öz disiplin ise kişinin kendi hedefleri için kendisini mümkün olduğunca şekillendirip eğitmesidir. Siz kendinizi ne kadar şekillendirirseniz hedefiniz için ne kadar sıkı çalışıp kendinizi disiplinize ederseniz gideceğiniz yere o kadar hızlı ulaşırsınız. Disiplin sizi hedefiniz için sabah erken saatlerde sıcacık yatağınızdan çıkaran şeydir. Bence özverinin ta kendisidir. 

   Bırakın disiplin sizin kırbacınız olsun ve hedefleriniz için size hız katsın. Acı sonunda başarı varsa baldan tatlıdır. Kendinizi şekillendirmeniz temennisiyle.

      ! UNUTMAYIN ÖZ DİSİPLİN BAŞARININ ANAHTARIDIR!

Mert ÇELEBİ

Bir yorum bırakın