Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitim Fakültesi

0


   Sınav bitti tercih zamanı geldi çattı. Artık karar verme vakti. ODTÜ’de mühendislik, Boğaziçi’nde İngilizce öğretmenliği, Anadolu’da eczacılık ve daha bir sürü seçenek…

   Kafamda durmadan bölüm mü seçeceğim üniversite mi soruları, bu bölümde okulda kalırım bu bölümde de aç kalırım yargıları dönüyor ve sonuç; hayatımın en güzel kararlarından biri Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitim Fakültesi.

   İngilizce öğretmenliği bölümü eğitim fakültesi bünyesinde 4 senelik bir okul. Bölüm için Boğaziçi Üniversitesi’nin sistemi diğer üniversitelerden biraz daha farklı. Tercih yaparken “İngilizce öğretmenliği” kodu ile girseniz de okula geldiğinizde yabancı diller eğitmeni olarak ders alıyorsunuz.

   Peki bu neyi değiştiriyor?

   Bizim derslerimiz İngilizce’den ziyade herhangi bir dili öğrenmek ve öğretmek üzerineyken diğer üniversiteler İngilizceye daha fazla yoğunluk veriyor. Derslerimiz çok çeşitli olduğu için bölümde psikoloji, dilbilim, edebiyat, sosyoloji, tarih, politika gibi bir çok farklı departmanı aynı anda deneyimleme fırsatımız oluyor. Bunun yanında okuldaki en çok seçmeli ders hakkına sahip olan bölümlerden biri olduğundan ilgi alanınıza giren diğer derslere de katılabiliyorsunuz.

   Birinci ve ikinci sınıfın eğitimi teoriye yönelikken üçüncü ve dördüncü sınıfta bunları pratiğe dökmeye başlıyorsunuz. Birinci sınıf derslerinin çoğunun zevkli ve kolay olmasının yanı sıra oldukça ufuk açıcı ve interaktifler. Bölümümü çok severek okumamın bir sebebi de aslında bu. Okurken sizi sadece akademik bilginin çok çok daha ötesine geçiyor.

   Bu dönem dersler çok ağır olmadığından kendinizi geliştirmek ve öğretmenliğin yanında diğer alanları da deneyimlemek için çok güzel bir fırsat. Uzun bir pandemi ve karantina sürecinde olmamıza rağmen ben harika deneyimler elde ettim umuyorum ki ileriki dönemlerde sizlerin çok daha fazla şansı olacak.

   Bölümün bir kötü özelliği çift ana dal ve yan dal imkanının olmaması. Ancak hatırlatmak isterim ki bu üniversiteden üniversiteye değiştiğinden aklınızda böyle bir fikir varsa mutlaka okulların internet sitelerinden araştırın! Bir de bölüme gelirken sonsuz makale döngüsüne hazırlıklı olun. Her bölümün zorlukları olduğu gibi bu bölümün de bir zorluğu hiç bitmeyen makale okuma ve yazmaları. Ne yapalım gülü seven dikenine katlanır diyip essayler için uykularınızdan fedakarlık etmek zorunda kalabilirsiniz.

   Peki bu bölümden mezun olunca sadece öğretmenlik mi yapabiliriz?

   Cevap tabiki hayır. Aslında işin gerçeği bölümdeki birçok öğrenci kafasında öğretmenlik düşüncesiyle okumuyor. Dil alanı çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Kendinizi yapmak istediğiniz alanda yeterli yetkinliğe ulaştırdıktan sonra yolunuzun oldukça açık olduğu bir bölüm. Bunun örneklerini mezunlarda insan kaynakları uzmanı, tercüman, çevirmen, spikerlik alanlarında görebiliyoruz. Ancak şunu da unutmamak lazım ki aydın bir geleceğin bizler gibi aydın öğretmenlere ihtiyacı var.

   Kendini keşfetmek ve geliştirmek isteyen, sosyal etkileşimden zevk alan, farklı deneyimlere açık ve hevesli olanlarınız için bu bölüm harika bir tercih olacaktır.

Deniz İpek Bardan

Bir yorum bırakın