POMODORO Tekniği

0

   Pomodoro tekniği 1980’lerin sonunda ortaya çıkmış bir zaman yönetme metodudur. Bu metod genellikle çalışma saatlerinizi 25 dakikalık periyotlara bölüp araya kısa molalar(5,10 dk) koyarak yapılır, her bir parçaya pomodoro denir.

   Peki pomodoro tekniği neden işe yarıyor?

   Bu teknik size dikkat dağınıklığını önlemede yardımcı olup, beyninizi odaklanması için tekrar eğitiyor. Her bir çalışma periyodu bir işe odaklanmanızı sağlıyor ve kısa molalarda dikkatinizi tekrar toparlayabiliyorsunuz, iç ve dış etkenlerden daha az etkileniyorsunuz.

   Pomodoro tekniğini ne zaman kullanmalıyız?

   Dikkatinizin çabuk dağıldığını düşünüyorsanız, gereğinden fazla uzun ve ara vermeden çalışıp veriminizin düşüyorsa, araştırma yapmak veya bir sınava çalışmak gibi ucu açık ve uzun süre çalışabileceğiniz bir konu varsa pomodoro tekniği oldukça işinize yarayabilir. 

   Pomodoro tekniği nasıl kullanılır?

   Öncelikle yapmanız gereken kompleks görevi daha küçük ve basit parçalara ayırın.  Örnek olarak eğer ders çalışacaksanız konu tekrarı, soru çözümü, yanlışların kontrolü ve çözümü, konuyla ilgili deneme çözümü gibi parçalara ayırın.  Eğer 25 dakikadan az sürecek parçalar varsa onları aynı periyoda yerleştirin ve birlikte halledin. En önemlisi de 25 dakikalık bir periyoda başladıysanız süre bitene kadar ara vermeyin. Eğer göreviniz daha kısa sürede biterse bir kez daha üzerinden geçin. Kaçınılamaz bir dikkat dağınıklığı yaşarsanız 5 dakika mola verip tekrar başlayın ve sizin dikkatinizi neyin dağıttığını bulmaya çalışın Daha sonra bunu nasıl engelleyebileceğinizi düşünün. Böylece sonraki periyotlarda daha iyi verim alırsınız.

   Kendi tecrübelerim:

   Üniversite sınavına çalışmaya başladığım zamanlar masada uzun süre oturup odaklanmakta sorunlar yaşıyordum. Pomodoro tekniği ders çalışmaya alışmamda ve verim almamda çok yardımcı oldu diyebilirim. Eğer siz de uzun saatler çalışmaya alışık değilseniz bu tekniği denemenizi tavsiye ederim. Haftalar ve aylar geçtikten sonra çalışmaya alışmış ve daha kolay odaklanıyor olacaksınız. Bu safhadan sonra periyotlarınızı uzatabilir veya daha fazla periyot ekleyebilirsiniz, size kalmış. Benim tavsiyem en az 4 periyotla başlamanız ve giderek arttırmanız.

Sarp Doğan

Bir yorum bırakın