Sınav Yaklaşırken Denemeleri Doğru Çözüyor Muyuz?

0

   Üniversite sınavına bir ay kaldı. Bu süreçte genellikle en çok denemelerle vakit geçiyoruz. Peki denemelerden gerçekten fayda sağlıyor muyuz yoksa onları çözmüş olmak için mi çözüyoruz?

   Sınava hazırlanan bir arkadaşımdan konumuzla ilgi duyduğum bir şeyi size aktarmak istiyorum. Bana bol deneme çözmesine rağmen netlerinin yükselmediğini söyledi. Ona denemede yaptığı yanlışlara bakıp bakmadığını sordum. “Genel olarak bakıyorum ama hepsine bakamıyorum tabii. Onlara detaylı bakacak olsam bir günüm o denemeye gider.” diye yanıtladı.

   İşte sorun tam da bu. 

   Denemeleri, sınavın bir benzerini çözmüş olmak için çözüyoruz. Onlar bizim için sınav provası. Bu yüzden her denemede kendimizi sanki sınavdaymış gibi hissetmeli, denemeye o değeri vermeliyiz. Çözdüğümüz denemede çok fazla yanlışımız çıkabilir, bu sınav sürecinin en doğal gerçeğidir. Her yanlışımıza tek tek bakmalıyız. Onlar bizim için en kilit noktalar! Bir deneme sınavı bu sebeple bizim beş saatimizi alabilir. Hatalarımızı ve eksiklerimizi anlamak için ayırdığımız o beş saat bizi ileriye taşıyan önemli noktalardan biridir.

   Deneme sorularının çözümlerine vakit ayırmaktan çekinmeyin.

   Her yapamadığınız soruyu anladığınızda bir sonraki denemenize bir net eklediğinizi düşünün. Olan gerçekten de bu. Zaten bilinçli çözülen denemelerle bir süre sonra çoğu deneme sizin gözünüzde benzer soruları soruyor gibi olacak. 

   Peki, ben son ayda nasıl deneme çözüyordum?

   İlk olarak, deneme çözdüğüm saate dikkat etmeye çalışıyordum. Gerçek sınav saatinde deneme çözmeye başlıyor ve bu süreç boyunca da dikkatimi dağıtabilecek (gerçek sınavda yanımda olmayacak) şeylerden uzak duruyordum. Deneme sonrasında biraz ara verip dinleniyordum. Yaklaşık bir saat sonra denememi yeniden elime alıyor ve kontrol ediyordum. 

   İlk olarak yanlış yaptığım sorulara göz atıyordum. Yanlışlarımı önce kendim tekrar çözmeye çalışıyordum. Eğer yine yanlış çözüyorsam çoğu yayınevinin sunduğu soru çözüm videolarına bakıyor, anlamazsam arkadaşlarıma/hocalarıma soruyordum. Yanlışlardan sonra sıra boş bıraktığım sorulara geliyordu. Onlarda da aynı kaynaklardan yardım alıyordum. Böylece deneme çözümüm bitmiş oluyordu. 

  Önümüzdeki sınava kadar olan süreci en iyi değerlendirebilmek için çözdüğümüz denemeleri bilinçli çözmeye gayret edelim. Netleriniz gerçekten artacaktır.

Başarılar!

Yaren Nisa Başaran

Bir yorum bırakın