Ders Ne Zaman Çalışılmalı?

0

   Ders çalışmak çoğumuza zor gelse de önünde sonunda hepimiz özellikle sınav zamanlarımızda günümüzün çoğunu ders çalışarak geçiriyoruz. Bazen gece geç saatlere kadar masanın başında kalıyoruz. Hatta sabahladığımız zamanlar bile oluyor. Fakat bazı saat aralıkları beynimizin en aktif olduğu zamanlara denk geliyor. 

Bilimsel araştırmalara göre:

   -10.00-14.00 arası ve

   -16.00-22.00 saatleri arasında beynimizi en verimli haliyle kullanıyoruz. 

 En verimsiz olduğu saatler de sabah 04.00-07.00 arası. 

  Sabah saatleri zihninizin en açık zamanları olduğu için genelde yeni bir konuyu öğrenmek için ideal zamanlar. Örneğin matematik ya da fizik gibi sayısal dersler için sabah saatleri oldukça iyi bir tercih. Sözel dersler daha fazla ezber içerdiği için bu tür derslerin gece çalışılması öneriliyor. 

Peki gece mi çalışmak daha verimli yoksa gündüz mü?

   Aslında ikisinin de ayrı ayrı avantajları var. Bazılarımız gündüz çalışmayı tercih ederken bazılarımız da gece çalışmayı daha etkili buluyor.

  Gündüz çalışmanın faydaları şöyle:

  • Gün ışığı, gece lambası gibi yapay ışıklara karşın odaklanmamıza daha yardımcı olur. 
  • Doğal sirkadiyen* döngünüz devreye girmiş olacak. 
  • İyi bir uykudan sonra kalkıp çalışacağınız için, beyniniz öğreneceğiniz bilgileri daha iyi algılar ve aklınızda tutar.

  Gece çalışmanın da birçok faydası var tabii, bunlar da şöyle:

  • Dikkatinizi dağıtacak daha az şey vardır, çalıştığınız ortam gündüze göre daha sessiz olur. Böylece daha iyi odaklanırsınız.
  • Zihniniz daha açık olacağı için daha yaratıcı düşünme eğiliminde olursunuz.
  • Uyumadan önce ezberlediğiniz şeyler daha akılda kalıcı olur.

   Herkes kendine uygun olan çalışma zamanını seçmeli tabi ki ama yine de beynimizin en verimli olduğu zamanları da değerlendirmekte fayda var. 

   *Sirkadiyen ritim; dünyanın kendi ekseni etrafındaki 24 saatlik yolculuğu sonucunda ortaya çıkan canlılar üzerindeki biyokimyasal, fizyolojik ve davranışsal ritimlerin tekrarıdır.

İrem Şenol

Bir yorum bırakın