Ders Programı Hazırlama, Bırak O Kendi Hazırlasın

0

   Başarı için gerekli olan süreçteki çalışma şeklinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ben size biraz bu çalışma şekliyle nasıl fark yaratabilirizi anlatmak ve asıl bu çalışma şeklini uygulama yolunda birkaç tüyo vermek istiyorum. 

   Dillerde çok dolaşan ve başarının bir koşulu olarak bahsedilen ders programı oluşturarak çalışmayı hepimiz onlarca kez duymuşuzdur. Neredeyse herkes bunu uygulamaya çalışmış ancak çoğu kişi uygulamada sıkıntı yaşamış ve programın arkasında kalmaktan şikayet etmiş ve daha sonra  uygulamayı bırakmıştır. Programsız çalışmaya karar vermiş ve bu kez de düzensizlikten şikayet etmiştir. Peki benim bu yolda söyleyeceklerim neler?

   Öncelikle ders programını yazıp uygulamaya çalışmak yerine o hafta çok verimli bir şekilde çalışmaya karar verip o hafta yaptıklarını yazıp böyle bir ders programı oluşturarak sonraki haftalarda bu ders programına uymaya yönelik çaba gösterebilirsiniz. Bu kez de çalışmaya alışık olmadığı için o hafta uyguladığınız program hedefe yönelik biraz hafif gelebilir. Bu yüzden bu program küçük esnetmelere açık olmalı ve geliştirilebilir olmalı. Emin olun ki bu program hazır bulduğunuz ve yok şu insanların programı yok derece öğrencisi programı diye size yöneltilen çalışma programlarından faydalı olacaktır. Çünkü bu sizin çalışma saatlerinize ve somut durumunuza uygun olarak hazırlanmış olacak ve daha önce kusursuz uyduğunuz tek program olacak. Tek yapmak gereken daha sonraki haftalarda da bunu uygulayabilmek. 

   Program yapmak gerçekten bir kağıdı yedi eş parçaya bölüp o hafta yaptıklarını yazmak kadar basit. Bu şekilde yapılan programı uygulamak ise gittiğin yoldan tekrar gitmek kadar basit ve uygulanabilir. Tek yapmak gereken bir an önce başlamak. 

Mehmet Emin YILMAZ

Bir yorum bırakın