Dilbilim ve Geleceği

0

   Dil puanı ile girilen bölümler için en çok merak edilen konulardan bazıları bölüm imkanları ve mezuniyet sonrası iş imkânlarıdır. Peki dilbilim bölümünün imkanları nelerdir ve size neler katabilir?

   Dilbilim bölümü size dillerin kökenlerini ve her dilde olan sabit kuralları öğreterek birden fazla yabancı dili kolaylıkla öğrenme imkânı sağlar. Dil insan hayatında önemli bir yer kapladığından ve ne iş yaparsanız yapın kullanmanız gerektiğinden bu bölümde öğreneceğiniz her bilgiyi hayatın başka bir alanıyla ilişkilendirme imkânınız vardır. 

   Bilimsel çalışmaların yoğunluklu olduğu bir bölüm olması sebebiyle araştırma yapmayı ve bilimsel yaklaşımı öğretip öğrenciyi doğal olarak akademik bir kariyere hazırlar. Toplumsal olayların ve sosyal ilişkilerin dil kullanımı ile ne kadar bağlantılı olduğunu ve dilin bu konular üzerindeki etkisini öğretir.

   Mezuniyet sonrasında ise elinizde istediğiniz yönde kendinizi geliştirme serbestliğini sunan bir diplomanız ve yoğun bir akademik bilginiz olur. Hangi mesleğe yöneleceğiniz bölümde okuduğunuz süreç içerisinde alacağınız dersler veya katılacağınız programlar ile belirlenecektir. Yani istediğiniz geleceği çizmek sizin elinizdedir.

   Mesela psikoloji alanına ağırlık verdiğinizi düşünelim, dil terapisi ve dil öğrenimi konusunda çalışmalar yürütebilirsiniz. Başka bir örnek olarak tarihe ilginiz olduğunu düşünelim; unutulmuş diller, dillerin eski yapıları hatta arkeoloji alanında bile çalışabilirsiniz. Çeviri alanında kendinizi iyi yetiştirirseniz büyük ve küçük çaplı şirketlerin lokalizasyon çalışmaları tam da aradığınız çalışma alanı olabilir. Hatta eğer ilginiz varsa lokalizasyon çalışmalarını oyunlar için bile yapabilirsiniz. Bu şekilde örnekleri istediğiniz kadar arttırabilirsiniz. 

   Tüm bunlardan görebileceğiniz üzere dilbilimi kendi mesleğinizi inşa edebileceğiniz ve sevdiğiniz işi yapmanız konusunda önünüzü açan bir bölümdür.

Orhan KAPLAN

Bir yorum bırakın