MADDELER DEFTERİ

0

   Çok sayıda soru çözüyoruz fakat sorularda çıkardığımız yanlışların doğrusu her zaman aklımızda kalıyor mu? 

   Çözdüğünüz her soru ve gördüğünüz her soru tipi ileride size çok yardımcı olacak bunu sakın unutmayın. Ne kadar çok soru tipi görürseniz sürprizlere karşı o kadar hazırlıklı olursunuz. Ayrıca bol bol soru çözmek öğrendiğiniz konuyu pekiştirmenizi ve mantığınıza oturtmanızı sağlar. Bunun yanında konuyla alakalı yeni bilgiler öğrenmenize de yardımcı olur. Sizi hazırlar ve pratikleştirir. 

   Çözdüğümüz soruları kontrol ederken her zaman doğrularımızın çıkması bizi daha mutlu eder fakat yanlışların da bize çok şey öğrettiğini unutmamak lazım. Dikkat hatalarının yanı sıra yanlış veya eksik bilgiler yüzünden yapılan yanlışları, çıkarılan boşları kalıcı olarak düzeltmenin etkili bir yöntemi olan maddeler defteri benim için her zaman çok yararlı olmuştur.  

   Çözdüğünüz sorulardan sonra yaptığınız yanlışları size doğruyu öğretecek maddeler haline nasıl getirebileceğinizden bahsedeceğim size.

   Yanınızda kolaylıkla taşıyabileceğiniz bir defteri derslere göre sayfalara ayırıp renkli kalemlerle akılda kalıcı hale getirebilirsiniz. Öncelikle tarihten toplamda beş test çözdüğünüzü varsayalım. Beş testte çıkardığınız yanlışları iyice inceledikten sonra maddeleştirerek defterinize not edebilirsiniz.

   2020 AYT Tarih sınavında çıkmış bir soru ile açıklayalım:

   XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde uygulanan “millet sistemi” aşağıdaki unsurlardan hangisine dayanır? 

A)Coğrafi mekân 

B)Ekonomik durum 

C)Sosyal statü 

D)Dil 

E)Din

   Hazırladığınız maddeler defterine bu soruyu şu şekilde yazabilirsiniz:

   XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti’nde uygulanan “millet sistemi”, din unsuruna dayanır.

   Bu şekilde dilediğiniz derslerden çıkardığınız yanlışları deftere maddeleştirerek yazabilirsiniz. Yanınızda taşıdığınız defterdeki bu notlarınızı sık sık okuyarak zihninizde iyice yer etmelerini sağlamış olursunuz. Bu şekilde soru çözümünden daha fazla verim alabilirsiniz.

   Maddeler defteri yönteminin size kolaylık ve fayda sağlaması dilerim.

Hatice Ünlübostan

Bir yorum bırakın