MESLEK LİSESİNDEN BOĞAZİÇİ’NE – 2

0

   Tekrardan herkese merhaba

   Şimdi 2018 YKS’ye nasıl hazırlandığımı, TYT’de sıralamamın 240 bin gelmesine rağmen AYT’de 25 bin gelmesini nasıl sağladığımı anlatayım.

   2018 YKS’ye çalışırken hemen hemen her gün ders çalışma programı hazırlardım ve uygulama konusunda oldukça katıydım. Uygulayamadığımda çok strese girerdim. Bunu iyileştirmek içinse programlarımı isteklerime göre değil yapabileceğim düzeyde hazırladım.

   Geceleri ders çalışmayı seviyordum. Sabahları kısa bir uykunun ardından tekrar ders başına geçiyordum. Fakat bir süre sonra kendimi çok sıktığımı fark edince ve denemeleri daha sağlıklı bir şekilde çözebilmek için uyku düzenimi oluşturmaya çalıştım. Tabii bu farkındalık sınava 2-3 ay kala geldi.

   Sözel dersler için kısa kısa özetler çıkarırdım. Genelde sesli okurdum fakat işe yaramazlardı. 2019 YKS’ye çalışırken çok daha etkili yöntemler keşfettim.

   Sayısal dersler içinse çok fazla soru çözdüm. Özellikle Mat-2 için bol soru çözümü videosu izledim. 2018 YKS’ye hazırlanırken Vural hocamın ders anlatım videolarını izledim matematik için.  Geometriye ise sınava son 4 ay kala başladım ve gerçekten sıfır bir temelim vardı. Hatta zaman zaman üçgenin iç açıları 180 mi yoksa 360 mıydı deyip duruyordum. O son 4 ayda 3 geometri test kitabı bitirdim. Geometri kanalının tüm geometri videolarını izledim. Tabii tüm geometri konularında iyi olamamıştım.

   2018 YKS’ye girdim. TYT soruları çalıştığım, çözdüğüm çözdüğüm soru tiplerinden çok farklıydı. Bu yüzden beklediğimden çok kötü geldi. İstanbul Üniversitesi psikoloji tutmuyordu. Benim için çöktüğüm ve tüm inancımın bittiği bir zamandı. 

   Sınavdan sonra çok ağladım, çok üzüldüm ama hâlâ kendim bile nedeninin tam olarak bilmediğim bir cesaretle tekrar bu zorlu sürece girme kararını alıp mezuna kalmak istediğimi aileme söyledim. Çok mantıksız buldular ve aklımı kaçırdığımı düşündüler. Çünkü çok uzun süre odaya kapanıyordum ve onlarla olan iletişimim çok kötü bir hâl almıştı. Fakat ben bu sefer kendime çok başka sözler vermiştim. Şimdi size 2019 YKS’ye hazırlanırken ki sürecimi anlatırken bu sözlerimden de bahsedeceğim.

   2019 YKS’ye hazırlanma sürecimi çok sevdim. Ucuz, gerekli seviyede stres ve her anlamda sağlıklı bir yıl oldu benim için.

   Sınava çalışmaya başlama sürecim çok sakindi. Kendimi bir an önce bir şeyleri bitirme çabasına sokmadan tecrübelerimi rehber alarak ilerledim. İlk önce sahafa gidip sınav için hazırlık kitapları aldım. Apotemi’nin neredeyse tüm Mat-2 konularını aldım. Hedefim büyüktü ve piyasadaki kitapların sınavla olan alakasını tecrübemle ve önerilerle öğrenmiştim. 

   Sınava 1 ay kalaya kadar haftada 5 gün maksimum 6 saat çalışarak -istisnalar var tabii- geçirdim. Sporu bırakmadım, her gün yürüyüşe çıktım ve dans etmek için kendime zaman verdim. Molalarımda kendimi hatırlatacak aktiviteler yapmaya çalıştım. Evde annem varsa onunla konuştum ya da en yakın arkadaşımla soru cevap yürüyüşü dediğimiz yürüyüşler yaptık. Yani odaya kendimi kapatmıyordum. Zaten artık asla odada kalmak ya da masa başında oturmak istemiyordum.

To be continued… 🙂

Bir yorum bırakın