BAŞARI

0

   Ben biraz başarı hakkında konuşmak istiyorum. Öncelikle başarı herkesin istediği ancak ne yazık ki bazı nedenlerden dolayı herkesin ulaşamadığı bir sonuçtur. Dediğim gibi başarı bir sonuçtur. Belli bir sürecin bir sonucu. Bu yüzden başarı için bu sürece odaklanmak gerekir. 

   Başarı, bir sürecin sonucu olduğu için bizi asıl başarıya götürecek olan süreçtir. Daha doğru bir ifade ile süreçte yaptıklarımızdır. Aslında hiçbir öğrenci sadece sınav anında yaptıklarıyla  başarılı olmaz; sınav anına kadar biriktirdikleri ve o sınav anında yaptıklarıyla başarılı olur. Aynı şekilde bir sporcu da o zamana kadarki çalıştıkları ve o zaman yaptıkları ile başarılı olur. 

   Başarı anlık bir şey değildir. Arkasında çok önemli bir birikim ve fedakarlık gerektirir. Bu birikim ve fedakarlık; sabah akşam hunharca çalışmak, kendini dışa kapatıp kafayı kitaplardan kaldırmamak değil tabi. Önemli olan verimli çalışabilmektir. Çok çalışanın değil düzenli ve azimli çalışanın başarılı olduğunun da altını çizmek isterim. Suyun taşı aşındırmasının gücünden değil devamlılığından olduğunu unutmamak gerek. Başarıya giden süreçte belirli bir program dahilinde (düzenli) ve pes etmeden, ısrarlı (azimli) bir şekilde geçirilen zamanlar sonrasında başarı kaçınılmazdır.

   Başarıya ulaşmak için bir süreçten geçeriz. Bu süreçte belli bir birikim yapmak, bu birikim için de verimli çalışmak, verim alabilmek için ise düzenli ve azimli çalışmak ve bunları yapabilmek için bazı zevk ve eğlencelerimizden fedakarlık yapmak gerekir.

Mehmet Emin YILMAZ

Bir yorum bırakın